Zmiana akumulatora to nie taka prosta sprawa. Trzeba pamiętać o wielu czynnikach, aby wszystko normalnie działało

Posted on 17/08/2021 12:36pm

Wybieranie akumulatora o znacznej pojemności to niezwykle istotna kwestia. Z jednej strony bowiem ma ona wpływ na osiągi i okres pracy modeli, z drugiej natomiast jest w stanie przyczynić do zepsucia elektroniki w modelu, zresztą sam akumulator może błyskawicznie stracić swoje właściwości. To niezwykle ważne, by odpowiednio dobrać odpowiedni pakiet, baterii czy akumulatora, by nie mieć trudności w przyszłości.


akumulator modelarski
Najważniejsze, żeby charakteryzował się on identycznym typem, czyli przykładowo NiMh oraz napięciem jak akumulator fabryczny, taki istotnie jak seryjnie zamontowany w naszym modelu.

Kiedy przekonasz się, że użyteczne okazałyby się podobne informacje na opublikowany temat, to kliknij tutaj i przeczytaj także inne wiadomości.

Nic nie przeszkadza, ażeby montować akumulator o większym napięciu, ale zależy to od specyfikacji obrotów i silnika danego modelu. Kolejny bardzo istotny parametr to pojemność. Najprościej sprawę definiując, im większa pojemność tym bardziej znaczny czas pracy modelu. Powinniśmy jednakże mieć na uwadze, iż pakiety o większej pojemności mają bardziej znaczną wydajnością prądową, a dzięki tym cechom krzesełko do karmienia dziecka modelem może się dość przedłużyć.

Nie ma jednakowoż tak wspaniale, gdyż z powodu bardziej intensywnej pracy może dojść do zbytniego zagrzania silnika lub regulatora. A dzieje się tak iż zostały one dobrane przez producenta, w taki sposób, żeby funkcjonowały niezawodnie, przykładowo akumulator rc o oryginalnej pojemności. Zawsze musimy też zwrócić uwagę na wymiary, gdyż większa pojemność to raczej większe wymiary, co w efekcie może sprawić, iż pakiet będzie za duży do naszego modelu. Jeśli mówimy o modelach latających, to podobnie ważna jest waga pakietu - więcej na ten temat baterie lipo. Wiadomo, w tej sytuacji ważne znaczenie ma wyważenie samolotu czy helikoptera a także jego środek ciężkości. Następna ważna sprawa to prąd rozładowania definiowany w jednostkach (C).

To ważne, nigdy nie możemy montować pakietów o napięciu rozładowania mniejszym niż prąd rozładowania akumulatora fabrycznego. Pamiętajmy bowiem, że za niski prąd rozładowania może mieć wpływ na uszkodzenie elektroniki modeli, faktycznie więc doprowadzić do zepsucia akumulatora. I ostatnie spostrzeżenie na koniec. Jeśli zdecydujemy się na nowy akumulator modelarski innego typu niż oryginalny, o zupełnie odmiennym napięciu czy nawet pojemność, to koniecznie powinniśmy pamiętać o ładowarce. Zmiana akumulatora bowiem może się wiązać z koniecznością zamiany ładowarki.

Tags: akumulator, Silnik, modelarstwo