Światowy problem bardzo dużej ilości elektronicznego złomu, z jakich powodów nie należy elektroniki wyrzucać do śmieci.

Posted on 14/02/2023 7:47am

Co roku fabryki elektroniczne opuszczają miliony sprzętów takich jak tablety, smarfony czy sprzęt komputerowy. Lecz coraz częściej się zdarza, że żywot takiego sprzętu jest bardzo krótki. Wytrzymują one raptem dwa lata i po takim okresie czasu są wymieniane na nowe.

Skup komputera
Author: ClerkBase
Source: http://www.flickr.com
Niekiedy dzieje się tak z tego powodu, że ich wydajność staje się niewystarczająca, a czasami ich jakość jest tak kiepska, że po prostu po tym okresie czasu ulegają awarii. Z jednej strony napędza to ogromnie cały rynek elektroniki użytkowej, zarabiają na tym handlowcy i producenci, a końcowi odbiorcy cieszą się, że mają ostatni model tableta albo smartfona w kieszeni.

Ale jest druga strona tego wszystkiego, a będzie nią coraz większa ilość śmieci, którą się produkuje na całym świecie. Obecne tempo zmiany elektroniki jest tak ogromne, że w zasadzie co chwilę coraz to nowy sprzęt staje się bezużyteczny. Dlatego też w licznych państwach, w tym również w Polsce zostały wprowadzone odpowiednie regulacje które mają zagwarantować właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektronicznym ().

Najważniejszą rzeczą będzie to, że zużytego sprzętu nie można wyrzucać do śmieci. Elektroniczne układy mają w sobie sporo różnych związków, jakich przedostanie się do środowiska mogłoby w dużym stopniu zanieczyścić. Drugą rzeczą będzie sprawa odzyskiwania tego wszystkiego, a tym samym przyczynianie się do ochrony naszej planety.


W praktyce jest tak, że, nawet w zwykłej komórce znajduje się tak duża ilość rzadkich pierwiastków, w tym również złoto, że ich wartość wynosi nawet kilka złotych. Z tego też powodu względy ekonomiczne stanowią kolejny powód tego, żeby zużytych sprzętów nie wrzucać do śmieci, w przypadku większej ilości da się na tym nawet trochę zarobić.

Jeśli więc ktoś ma jakiś niepotrzebny sprzęt komputerowy, zalegają mu w domu czy w firmie jakieś podzespoły, to powinien odwiedzić najbliższy skup komputerów Wrocław (anna szirch - adwokat z wrocławia) (). Tak wszystkiego się pozbędzie i jeszcze otrzyma za to jakieś pieniądze.

Tags: polska, tablet, firma, producent