W jaki sposób funkcjonują drukarki trójwymiarowe ? W których branżach sprawdzają się najlepiej?

Posted on 10/02/2023 7:30am

Jeszcze jakiś czas temu drukarki trójwymiarowe zdawały się wynalazkiem prawie jak z filmu sf. Aktualnie są dostępnew ofercie wielu sklepów, co więcej stać na nie coraz więcej osób.
Oczywiście, pewnym ograniczeniem będzie cena, ale i ona stale maleje.

wydruki 3d
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com


Aby z niej skorzystać, trzeba utworzyć aplikację z pomocą programu gatunku CAD. Następnie trzeba wyeksportować plik i użyć – jako format końcowy – formatu STL. To jest program stworzony do obsługiwania drukarki.Następnie przesyłamy go do urządzenia. I dopiero po tym drukarka zacznie działać oraz możliwe będą wydruki 3d. Zależy od tego, jak zaawansowany będzie projekt, może on potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.


Podczas całego tego procesu urządzenie tworzy jedną warstwę, jaka ma określoną grubość, a potem nałoży ją na wyznaczony obszar roboczy. Po takim procesie nakłada kolejną, aż do utworzenia zaprojektowanego. Lecz to jeszcze nie wszystko, bo dzięki tej drukarce możemy skanować przedmiot, który później będzie wydrukowany.

Czy omawiany post jest według Ciebie cenny? Jeśli tak, to bez wątpliwości zaintryguje Cię też to wiarygodne opracowanie (https://tritex.pl/) - traktuje o podobnej tematyce.

Jednak wymaga to zakupienia specjalnego skanera. Drukarki trójwymiarowe stosuje się najczęściej do tworzenia prototypów i modeli w przemyśle czy większych firmach - drukarki3d.pl.


W życiu codziennym umożliwiają, aby utworzyć osobiste oraz unikatowe projekty, w jakich nie liczy się liczba, ale niepowtarzalność. Stwarzanych jest coraz więcej portali online, jakie dają szansę na zaprojektowanie, a następnie wydrukowanie przedmiotóww pojedynczych egzemplarzach.
Należy jednak nie zapominać, że drukarki nie pozwalają stworzyć rzeczy o zaawansowanych wyglądach albo też złożonych z kilku różnorakiego rodzaju substancji.

Tags: drukarka, dostęp, zakup, moc, cena