Podstawowe zasady prawidłowego gospodarowania odpadami, jak ostatnio zmieniły się przepisy w tym obszarze.

Posted on 13/04/2019 8:26am

Odpady i śmieci to poważny problem cywilizacji w której żyjemy. Produkuje się ich bardzo duże ilości i niestety w znacznej części się ich ponownie nie wykorzystuje. Gdyby jeszcze wszystkie trafiały na koniec tam, gdzie trafić powinny, to znaczy na legalnie działające wysypiska, to zapewne jakiegoś dużego kłopotu by nie było. Ale nie ma tak dobrze, bo ogromna ilość śmieci zwyczajnie jest byle gdzie wyrzucanych.
Można je zobaczyć w lasach, na polach i w rzekach, a wszędzie gdzie są powodują spore szkody dla środowiska. Opakowania z plastików mogą w niezmienionej formie przetrwać nawet parę tysięcy lat i nie będą się rozkładać, a oprócz tego często są zjadane przez zwierzęta, bardzo im przy tym szkodząc. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - poznaj dodatkowe informacje. Jest w nim sporo związków i substancji, jakie po wydostaniu się na zewnątrz doprowadzić mogą do poważnego skażenia gleby i wody. Niestety obraz wyrzuconych do rowu zepsutych pralek czy telewizorów jest bardzo częsty, osoby jakie tak robią chyba nie zdają sobie sprawy ze skutków swoich działań.
komputer
Author: Sony
Source: Sony
Jednak ostatnie kilka lat przyniosło spore zmiany jeżeli chodzi o zarządzanie odpadami. Na razie w sferze przepisów, lecz zostaje mieć nadzieję że będzie za tym również szła zmiana świadomości naszych mieszkańców - czytaj . Obecnie przepisy zaczęły nakładać obowiązek segregowania śmieci już w domach i mieszkaniach, jeśli ktoś tego nie będzie robił to ponosi dużo większe koszty ich wywozu. Posortowane odpady powinno się wrzucać do odpowiednich koszy, najczęściej jeden jest na śmieci jakie można ponownie przetworzyć, a drugi na organiczne.


Oddzielnie zbiera się różnego rodzaju szklane słoiki i butelki, przeważnie stoją na nie osobne pojemniki. Bardziej rygorystyczne regulacje dotyczą sprzętu RTV i AGD. Aktualnie nie można ich wkładać do zwykłych koszy na śmieci, ponieważ grożą za to surowe kary. Jeżeli ktoś będzie się chciał pozbyć tego typu produktów, to musi się wybrać do jakiegoś punktu zbierającego elektrośmieci (zobacz elektrośmieci wrocław) i tam pozostawić niepotrzebny sprzęt.

Tags: telewizory, sprzęt, śmieci