Odkurzacz centralny - co warto o nich wiedzieć?

Posted on 18/02/2021 7:47am

System odkurzania centralnego są wysoce wygodne rozwiązanie do domu oraz dużego mieszkania. Dzięki niemu sprzątanie przebiega bardzo łatwo i szybko. Żadne przewody nie walają się na podłodze, a kurz nie fruwa w porządkowanym wnętrzu, natomiast zasysany jest do dużego zbiornika, który stoi w innym pomieszczeniu. Warto podkreślić, iż jest to bardzo ważna właściwość urządzenia również dla alergików.

odkurzacze centralne doman
Inaczej niż w przypadku sprzętów przenośnych, które część kurzu jedynie wzbijają w powietrze, odkurzacz centralny (dowiedz się więcej na stronie) sprząta go całkowicie. Jak to się dzieje?
Instalacja odkurzacza centralnego składa się z wielu części: jednostki centralnej, rur ssących zainstalowanych w ścianach oraz pod stropami, gniazd ssących oraz rury z końcówką ssącą o dobranej długości. Sprzątając w domu rurę wystarczy przepinać do gniazd w poszczególnych pomieszczeniach. Odkurzacz włącza się samoczynnie po włożeniu rury do gniazda. Innym sposobem na włączenie go może być przycisk na rączce bądź pilot.

Jednostka centralna ma silnik, który tworzy podciśnienie, filtry, i a także worek na kurz. Umieszcza ją się w innym pomieszczeniu, jak np. pomieszczenie gospodarcze, piwnica, strych, czy też garaż. Wnętrze to powinno mieć jedną ścianę zewnętrzną w której instaluje się wylot powietrza. Filtr cykloniczny powoduje, że wessane nieczystości o mikroskopijnych rozmiarach, które odwirowywane są z powietrza i trafiają do pojemnika.

Odfiltrowane powietrze (beurer lr 200) jest następnie wydmuchiwane przez wylot powietrza na zewnątrz.
Dodatkową zaletą tego sprzętu jest cicha praca. Jednostka centralna znajduje się w innym pomieszczeniu więc w miejscu sprzątania nie słychać hałasu.

Planując system odkurzania centralnego w przyszłym domu powinno się o tym pomyśleć na etapie tworzenia projektu i kosztorysu. Trzeba liczyć się z tym, że wraz koszt inwestycji wzrośnie nawet o kilka tysięcy.

Uwaga! – nie należy stosować „tańszych opcji” do montażu instalacji odkurzacza centralnego w postaci rur PCV kanalizacyjnych. Trzeba zastosować jedynie specjalne rury do transportu powietrza z kurzem.

Tags: PCV, kurz, instalacja, posadzki, hałas, filtr, część