Nowe technologie w grach komputerowych

Posted on 23/03/2022 7:22am

Na dzień dzisiejszy gry komputerowe wykorzystują sporo innowacyjnych technologii, o jakich kilka lat temu nawet nie śniło się użytkownikom. Spowodowało to powstanie wielu nowoczesnych kontrolerów do gier, niektóre z nich były nawet wykorzystane w konsolach nowej generacji. Wyraźnym przykładem rozwoju kontrolerów do gier jest użycie akcelerometru, który występuje w licznych telefonach komórkowych, a także w typowych kontrolerach już w trzeciej odsłonie konsoli PlayStation. Akcelerometr jest urządzeniem, określającym położenie elementu konsoli w twójwymiarze. Dodanie tego elementu do kontrolerów pozwoliło wzbogacić gry o element zręcznościowy.


komputer
Author: Sergey Galyonkin
Source: http://www.flickr.com
Rozwój

Sporym krokiem naprzód w ewolucji kontrolerów była technologia PlayStation Move, dzięki której użytkownik z użyciem kamery i odpowiedniego sterownika mógł wcielić się w uczestnika gry i przejąć bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami. Firma wprowadziła do sprzedaży specjalne uchwyty na takie kontrolery, umożliwiające przekształcenie dwóch takich urządzeń w kierownicę samochodu czy broń maszynową. Kolejnym etapem ewolucji gier było zastosowanie przez producenta konsoli Xbox One najnowszej wersji technologii kinect Rozwiązanie to łączy funkcje kamery z mikrofonem i pozwala na kierowanie konsolą z wykorzystaniem prostych gestów i komend głosowych. Aktualnie firmy produkujące gry pracują nad zastosowaniem tych wszystkich rozwiązań w swoich wyrobach. Niektóre gry już częściowo korzystają z nowych opcji sterowania postacią.


gra komputerowa
Author: Cauthon
Source: http://www.flickr.com
Gry przyszłości

Eksperci przewidują, że gry nowej generacji będą wykorzystywały więcej zmysłów niż obecnie, poza tym będą stwarzały bardziej realistyczny obraz wirtualnej rzeczywistości. Obraz widziany przez użytkownika będzie zależny od ruchów głowy, poza bodźcami wzrokowymi i słuchowymi będzie można odbierać bodźce zapachowe czy dotykowe. Obecnie powstają urządzenia eksperymentalne, które już teraz umożliwiają odczuwanie niektórych z tych doznań, bardzo więc prawdopodobne, że zostaną one zaadaptowane przez twórców gier. Przyszłe dni są obiecujące, jednak już teraz powstają gry umożliwiające zaawansowaną kontrolę nad postacią, jedną z nich jest najnowszy Wiedźmin, w którym gracz będzie mógł wydawać postaci krótkie komendy głosowe i rzucać zaklęcia z użyciem odpowiednich gestów.

Tags: komputer, kamera, gra