Na czym polega przetrzymywanie plików, w tak zwanej chmurze? Jak to wygląda i czy ma sens w taki sposób przechowywać pliki?

Posted on 01/01/2021 10:37am

Ostatnimi czasy wciąż bardziej popularne są sprytne rozwiązania technologiczne, jakie mają wpływ na lepsze życie wszystkich. Bardzo odnosi się to do działalności firm, dzięki czemu mogą one prezentować coraz lepsze usługi. Jednym z bardziej znanych ostatnio zjawisk jest tak zwany cloud computing. To aplikacje, lecz również infrastruktura it, są dostarczane w formie usługi internetowej przy zastosowaniu luźnego modelu finansowego. Chmura taka dostarcza więc rozwiązań, dzięki jakim firma ma stałą możliwość dopasowywania technologii i narzędzi do obecnych potrzeb.


Pojęcie “chmury” to jednak metafora, jaka dotyczy architektury oferowanych na takiej zasadzie usług. Obliczenia nie mają miejsca na ekranie monitora użytkownika, są natomiast stale obsługiwane przez wiele serwerów, jakie znajdują się w serwerowni dostawcy usług, to znaczy providera. Także na nich znajduje się oprogramowanie, a osoba korzystająca z usług widzi jedynie jego interfejs.

cloud commputing
Author: FutUndBeidl
Source: http://www.flickr.com
Na pakiet usług cloud computing, z których korzysta mogą się składać różnego rodzaju serwery oferowane przez jedną lub różne firmy, najczęściej jednak utrzymujące kontakt ze sobą w jakimś stopniu.

Niebywale interesują nas Wasze opinie. Czy masz pytania? Jeżeli tak, to zapraszamy do kontaktowania się. Z radością ustosunkujemy się do każdej wieści.

Trochę w większym stopniu “chmura” jest rozproszona jeśli chodzi o komputery osób, na jakich nie są trzymane dane, lecz przez jaki zapewniony jest do nich dostęp. Dlatego też jak chcemy pokazać to graficznie, tego typu układ połączeń, to faktycznie otrzymamy coś przypominającego chmurę. Tak też możemy przedstawić cały internet. Taka idea udostępniania programów jak również usług nie jest nowa, ponieważ sięga już pierwszych początków informatyzacji. W tamtym czasie różne obliczenia przeprowadzane były na komputerach centralnych.


Do wprowadzenia jak i odczytu danych służyły stacje robocze, czyli terminale pozbawione często jakiejkolwiek mocy obliczeniowej. Kilkadziesiąt lat później, w momencie gdy komputery stały się powszechniejsze, to bardziej kwestie ekonomii i organizacji pracy nakłoniły użytkowników i usługodawców do zwrócenia się ku staremu modelowi. Dzisiaj pliki w chmurze są tak popularne, że używa ich wciąż więcej firm, jak i osób prywatnych. Tak naprawdę trudno sobie to wyobrazić inaczej, a to tylko początek rozwoju powyższej technologii.

Tags: chmura, model finansowy, plik w chmurze