Na co zwrócić uwagę gdy wybieramy obiektyw? Jakiego rodzaju parametry są rzeczywiście najważniejsze i warte rozpatrzenia?

Posted on 09/02/2019 12:50am

Jak zakupić najlepszy obiektyw? W tym celu trzeba pamiętać o paru wytycznych, dzięki czemu jest szansa, iż nasz zakup będzie bardzo udany. Jeżeli mamy w planach nabyć obiektyw o najwyższych parametrach optycznych, trzeba unikać zoomów o dużym zakresie, są to tego rodzaju, które pokrywają swoim zakresem dość szeroki kąt oraz tele. Miejmy na uwadze, że fizyki i optyki nie da się oszukać, im więc bardziej znaczny zakres zapewniony przez zoom, tym bardziej znaczne kompromisy projektowe, na jakie się należy zdecydować. Bardzo polecane są obiektywy stałoogniskowe, na przykład Sigma 50/1.4, ponieważ zmuszają do bardziej przemyślanego kadrowania, często są też lepsze pod kątem parametrów optycznych.


obiektywy
Source: pixabay.com
Należy jednakowoż pamiętać o pewnych kwestiach, czyli, że na przykład bardziej stare konstrukcje nie są dobrze przystosowane do wymagań matryc, które wykorzystywane są w aparatach cyfrowych. Więc rzeczywiście dobry obiektyw z okresu analogowego nie będzie zapewniał tak samo rewelacyjnych efektów, jak będzie doczepiony do cyfrowego body. Najbardziej korzystnie zakupować zoomy o tzw. “jednym zakresie, czyli określonego rodzaju, jak Sigma s 150-600, tak samo dobrze szukać zoomów rzeczywiście jasnych, czyli f2.8-4 - więcej na Sigma Pro-Centrum.

Jasność zooma nie będzie decydowała bezpośrednio o jego jakości optycznej, lecz o walorach praktycznych. Tak naprawdę jasne zoomy mocno wpływają na ulepszenie pracy systemu ustawienia ostrości. Ponadto, obiektyw jest najbardziej profesjonalny optycznie, jak zamknie się go o dwie przysłony do maksymalnego otworu, jaki zapewnia. Jak istnieje taka możliwość, to zawsze najlepiej wybrać obiektywy z wbudowanym silnikiem typu USM czy HSM.


obiektyw do aparatu
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Dzięki takiemu silnikowi znacznie możemy poprawić szybkość ostrzenia obiektywu oraz komfort pracy z nim. Tego typu obiektywy są faktycznie bardziej ciche. Jak czytamy testy obiektywów to nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na ostrość, którą oferują. Najkorzystniej sprawdzić pozostałe parametry optyczne. Dość często bowiem jest tak, iż obiektyw ma dość przyzwoitą ostrość, lecz na każdym ze zdjęć wykonanym na jasnej powierzchni dostrzec jesteśmy w stanie zaciemnione rogi, natomiast zdjęcia robione na szerokim ustawieniu prezentują się troszkę jak zdeformowane w krzywym zwierciadle.

Tags: obiektyw, parametry, zoomy