Jak wiele wspólnego z typowo dziecięcymi zajęciami mają współczesne technologie wytwarzania prototypów

Posted on 20/02/2021 7:30am

Jednym z najbardziej ulubionych dziecięcych zabaw bywa lepienie bałwana. To zajęcie staje się czasami na tyle zajmujące i odprężające, że zdarza się, że nawet rodzice włączają się w tworzenie tej nieco niezgrabnej sylwetki. Z kolei tę czynność można byłoby porównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy w tym miejscu na myśli tzw. szybkie prototypowanie, a ściślej selektywne spiekanie laserowe.

druk 3s
Author: ciron810
Source: http://www.flickr.com
Do procesu wytwarzania używa się specjalnego proszku, zatem porównanie ze śniegiem wydaje się być całkiem oczywiste.Jeśli będziemy dalej drążyć określony w temacie temat, to natychmiast spostrzeżemy, że podobieństw jest jeszcze więcej. Zarówno formowanie bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe można byłoby zaliczyć do tzw. technik addytywnych. W czasie wytwarzania modelu dostarcza się tylko budulec, z którego powstaje dana rzecz (tu szczegóły: ).Co innego tzw. techniki substraktywne, czyli takie, kiedy tworzywo poddaje się obróbce takiej jak szlifowanie czy wiercenie. Z kolei ta technologia bywa dobrze znana rzeźbiarzom, którzy z drewna lipowego są w stanie stworzyć prawdziwe cudeńka. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych pociech trzeba (sprawdź ofertę dotyczącą - maszyna do obróbki drewna) byłoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odwołamy się także do prostego, a jednocześnie oczywistego przykładu.Weźmy więc pod uwagę zupełnie prostą czynność, jaką pozostaje robienie pieczątki z kartofla. Zaprojektowany wzór powstaje w tym przypadku poprzez wycinanie fragmentów bulwy ziemniaczanej i już po chwili pieczęć jest przygotowana do użycia. A przy okazji dodajmy, że osoby dorosłe także trudnią się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w warzywach i owocach zagranicznych nosi nazwę carvingu, a moda na tego typu hobby, a czasem nawet na pracę zarobkową, przywędrowała do nas z krajów azjatyckich - to tak na marginesie (informacje: selektywne spiekanie laserowe).

model 3d
Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com
Chociaż selektywne spiekanie laserowe pozostaje nową technologią, to jeszcze w żadnym razie nie wyparło tych tradycyjnych, czyli dobrze znanych nam metod, które mają się całkiem dobrze. Supernowoczesne techniki potrzebują nieco czasu na upowszechnienie się - w końcu każdorazowe wprowadzenie nowości wymaga tego, żeby zatrudnić profesjonalistów, którzy znają temat od podszewki i dodatkowo są w stanie obsłużyć skomplikowaną maszynerię. A do tego dorzućmy jeszcze jeden fakt: za urządzenia wykorzystywane podczas pracy trzeba oczywiście zapłacić fortunę.

Tags: materiał, rzeźby, metody, tworzywo