Co to jest indukcja oraz jakie są atuty płyt indukcyjnych?

Posted on 20/02/2022 7:38am

Indukcją nazywamy wprowadzenie w jakiś stan, czy też wzbudzenie wyznaczonego zjawiska. Efekt ten jest wykorzystywany w wielu dziedzinach nauki, m.in. w psychologii, elektryce, biologii, socjologii czy też matematyce.


W codziennym życiu mamy możliwość korzystania z tzw.
płyt indukcyjnych, które są użyte w domu w kuchni jako zamiennik kuchenki gazowej. Do niedługiego czasu takiej płyty były bardzo kosztowne, ale aktualnie można je kupić po dosyć atrakcyjnych stawkach. Jakie są zalety tego typu płyt, to się okaże w poniższym tekście. Pod szklaną płytą są cewki indukcyjne.

Czy zainteresował Cię nasz artykuł? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to idź tu (www.it-solve.pl/software-house-warszawa/) i przeczytaj tam kolejne zajmujące wątki. Nie zwlekaj!

Kiedy postawimy na nie odpowiednie naczynia wykonane ze stali ferromagnetycznej, która przyciąga magnetyk, cewki produkują zmienne pole elektromagnetyczne, które wytwarza ciepło wewnątrz naczynia. Najważniejszą zaletą takich płyt jest to, że jest to niebywale wydajne wyjście. Ciepło jest generowane wyłącznie w garnku, nie natomiast na całej płycie. Ta natomiast jest w stanie rozpoznać wielkość naczynia oraz dostosować pole płaszczyzny grzania do płaszczyzny dna naczynia.


rzut - sprzęt
Author: Maciej Miąsik
Source: http://www.flickr.com


Jeśli na tego typu indukcyjnej kuchence zostawimy przypadkowy przedmiot, np. przykrywkę albo sztućce, kuchenka nie będzie działać, gdyż specjalne garnki powinny być doskonale płaskie, żeby indukcja mogła się uruchomić. Kolejną mocną stroną jest skrócony o 30% okres gotowania w porównaniu z kuchenkami gazowymi. Ponadto płyty indukcyjne mogą posiadać różnego typu funkcje. Co poniektórzy wytwórcy proponują zabezpieczenia przed włączeniem płyt indukcyjnych przez dzieci. Inni wytwórcy oferują opcję przyspieszenia grzania o 50%. Są także płyty, które są w stanie rozpoznać czy są na nich jakiekolwiek naczynia i jeżeli tak i je podniesiemy, to płyta się machinalnie wyłączy.
Jeśli zapomnimy o szykowanej właśnie potrawie, kuchenka indukcyjna po upływie uprzednio ustalonego czasu, sama automatycznie się wyłączy. Kuchenka przez cały okres czasu jest zimna, więc bardzo łatwo jest utrzymać ją w czystości.

Tags: Auto, funkcje, domu, temat, typ